Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)

Yaratıcı Bir Söyleşi - Durukan Demiroğlu (@nakurud)

Çizmeye ve tasarlamaya nasıl başladın?

Çizim yapmaya 8-9 yaşlarında dedemin her ay kendi özel bir defterine çizdiği karikatürlerin üzerinden geçerek, hemen yanlarına aynılarını çizmeye çalışarak başladım.O da bunu farkettiğinde epey hoşuna gitmişti ve bana uzun süre pratikler yaptırmıştı. Aslında ilk olarak tam bu dönemde başladım diyebilirim. Sonrasında ise herhangi bir sanat eğitimi almadım ancak hayatımda çizim bundan sonra hep ara ara kendi halinde vardi.

Tasarlama kısmı ise çok sonra gelişti.

Yaklaşık 2 yıl önce, uzun zaman boyunca tam olarak ne yapmak istediğimi bilmediğim bir dönemde, kız arkadasım Mey bana kenarda duran bir dövme makinası olduğundan bahsetti. Ben de yıllar önce kendime yaptırmamla başlayan ve her zaman ilgi duyup meraklısı olduğum dövmeyle, önce elimdeki makina ile kendime ve yakın çevreme dövmeler yaparak biraz daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu sıralar aynı zamanda ilk küçük basit dövme tasarımlarım ortaya çıktı.

Çok minimal ve çok etkili bir tarza sahipsin. Bu tarz nasıl keşfedildi ve nasıl tercih edildi?

Teşekkür ederim.

Döneminde gerçekten sıkı takip ettiğim çeşitli sanatçılar vardı. Çok severek ve hayranlık duyarak, bu çizgileri ayrıntılı ve takıntılı bir şekilde incelerdim. Halen de maksimum heyecan ve zevkle incelerim.

Bir şeylerin üzerine referans alarak çizmeyi bir kenara bırakıp düz sayfaya ne çıkartabileceğimi denemek istediğim gün bir yerlerden bilinçaltıma yoğun bir şekilde yerleştirdiğim çizgiler olduğunu farkedip bunun üzerine gitmeye karar verdim.

Neden çizimlerini dövme olarak değerlendiriyorsun?

Deri üzerinde çalışmaktan gerçekten büyük keyif alıyorum, sanırım tamamen bu yüzden. Ama yakın zaman içerisinde dövme dışında da çalısmalar yapmayı düşünüyorum.

Biri için özel tasarım yaparken dikkat ettiğin kilit noktalar var mı? O kişi için doğru tasarımı nasıl belirliyorsun?

Evet var. Öncelikle bir ön görüşme randevusu oluşturmayı tercih etmemin en büyük sebebi de bu aslında. Bir kahve içip sohbet ederek birbirimizi tanıma ve anlama hali. Bu inanılmaz önemli bir şey benim için. Mümkün mertebe bunu yapmaya çalışıyorum. Kişinin gerçek anlamda ne istediğini anlayana kadar ondan gelen cümleleri sürekli olarak not alıyor, yakın olarak gördüğüm varsa yapmış olduğum işlerden örnekler gösteriyorum. Çünkü aslında zaten çıkacak olan tasarım benim için o masada çıkmış oluyor.

Şimdi de 5N1K'nın geri kalan soruları :) Ne zaman, nasıl ve nerede çizim yapmayı tercih ediyorsun?

Genelde gündüzleri, belirli playlistlerim ile çalışma masamda çizim yapmayı tercih ediyorum.

Mart'19 Sanat Kutusu'ndan çıkan harika bir çalışman var. Bize biraz bu tasarımından bahseder misin?

Bu çalışma çizerken yanlışlıkla yaptığım bir el hareketinin sonucundan sonra bu yanlışın üzerinden, aslında hatalı bir çizimi bambaşka bir yola sokarak devam edip bitirmem ile ortaya çıktı. Muhtemelen bir gün önceki bauhaus grafik tasarım afişlerini uzun süre boyunca incelemiş olmam da çıkarttığım tasarıma ufak dokunuşlarda bulundu.

Back to blog

1 comment

Bir babanın sanırım hayatı boyunca tadabileceği en yüce duyguyu gururu yaşattığı için oğluma öncelikle teşekkür ediyor hayatı boyunca başarılar diliyorum.

ahmet

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.