Yaratıcı Bir Söyleşi - Derya Bardakçı

Yaratıcı Bir Söyleşi - Derya Bardakçı

Derya Bardakçı sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Çocukluğumda oynadığım oyunların çoğu sanatsal içerikli oyunlardı. Çamur karıp ondan tencere, tabak ekmek yapardım.. taşların üzerine naylondan elbise dikerdim ve taşları dikiş makinesi olarak kullanarak taş bebekler yapardım.

Boyam olmazdı çoğu zaman.. otları,çiçekleri boyamak için ,sönmüş ateşin közlerini duvarlara çizmek için kullanırdım. Duvarlarını yeni badana eden komşularımızdan çok azar işittim bu konuda :)…Sanatçı ruhumu ,duyularımı besleyen bir köyde büyümüşüm büyüyünce anladım.. ilk okul ikiye başladığımda bir müfettiş gelmişti sınıfımıza…bize büyüyünce ne olacacağımızı sorduğunda..cevabım resim öğretmeni yada ressam olmak istiyorum dediğimde gülmüştü zor ama inşallah başarırsın demişti.Bende mesleklerle ilgili o yaşımda… ki büyüdüm hala aynı şeyi düşünüyorum…insanın yaparken keyif aldığı bir şeyin mesleğe dönüşmesi olarak algılamıştım….iyiki de öyle algılamışım :)… çünkü sanat benim kendimi ortaya koyma,ifade ve iletişim şeklim olmuştu belli bir süre sonra..

Derken sanatın içinde buldum kendimi..

Kullanmayı en ama en çok sevdiğin sanat malzemesi hangisi?

Ben yağlı boya eğitimi aldım fakültede fakat mezun olduktan sonra yağlı boyanın sanatsal heyecanımı desteklemediğini farkettim ve arayışlara başladım. Yolum suluboyayla kesişti.

İlk suluboya ya başladığımda sancılı bir süreç yaşasamda…kuruma anına kadar benim sanatsal heyecanıma eşlik etmesi, beni çok heyecanlandırmıştı…şuanda renkli mürekkepler de beni heyecanlandırıyor..

Çok farklı bir tarzın olduğunu görüyoruz. Kendi tarzını nasıl yarattın?

Psikoloji konusu ilgi duyduğum bir konu …renkleri de çok sevince …renklerin psikolojisiyle insan psikolojisini birleştiren bir imge fikri oluştu. Renkli evlerle “PSİKOLOJİK BARINAKLAR” serisi doğmuş oldu…ve çok hızlı kabul gördü.2014 yılında Antalya Sanayici İşadamları Derneği tarafından yılın sanatçısı ve sanat ödülünü getirdi ..Bu da atmış olduğum mayanın çok iyi tuttuğunun işaretiydi…

Kullandığın renkler gerçekten çok canlı. Renklerini nasıl seçiyorsun?

Sevdiğim renk tonajlarını tekli olarak temin ediyorum çünkü setlerin içinde favori renklerim olmuyor. Almanya ve Rusya dan tanıdıklara sipariş veriyorum. Son zamanlarda Çok amaçlı renkli mürekkeplerle destek detaylar kullanmaya başladım ..

Ruh halin desenlerini etkiliyor mu?

Bazen etkiliyor…. kullandığım renkleri etkilemiyor ama iyi giden bir resmimi bozmama neden olabiliyor. Kendimi iyi hissettiğimde daha güçlü kompozisyon ve detaylar ortaya çıkıyor.Zaman içimdeki sanatçıyı iyi güzel beslemem gerekliliğini öğretti. 

Sanata yeni bulaşmış ya da sanatın zaten içinden olan ve şu an seni okuyan takipçilerimize vermek istediğin bir tavsiye ya da söylemek istediğin herhangi bir şey var mı?

Önce denemekten ve yanlış yapmaktan korkmamalarını tavsiye ediyorum … çünkü Sanatın sınırları yoktur … ve ne kadar çok denerseniz ..o kadar çok şey keşfedersiniz…Sanat gerçekliğe bağlı kalarak değil ,o gerçekliği deforme edebildiğinde kendini var eder. Deforme edebilmek için de sağlam bir desen bilgisine ihtiyacımız var. Bunun olması içinse sürekli eskiz yapmak gerekiyor. Sonrasını hayal gücümüzün desteğiyle sanatın sınırsız özgürlüğüne bırakmaları yeterli… :)

KUTUDA SANAT VAR EKİBİ OLARAK SANATA VE SANATÇIYA DEĞER VERENLERLE BULUŞMAMA VESİLE OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.