Yaratıcı Bir Söyleşi - Burcu Yıldız

Yaratıcı Bir Söyleşi - Burcu YıldızBurcu Yıldız sanata nasıl bulaştı? Bize biraz anlatır mısın?

Yaratıcı insanların bir gezegene ait olduğunu düşünürüm. Sanki oradan Dünya’ya gönderilmişler. Ve bu yüzden belli bir yaştan itibaren değil de kendilerini bildiklerinden beri sanat yapıyorlar. 
Ben resim ağırlıklı olarak hemen hemen tüm sanat dalları ile ilgilendim. Belki dans ve müzik ile de konuşabilirim ama çizim ile kendimi anlatmayı seçiyorum. Bunun bir yaşam tarzı olduğunu düşünüyorum. Bakış açım, düşünme şeklim, seçimlerim ya da kadersel döngümün sanatsal bir harmonisi var ise bunu dengelemek için de tasarım ilkeleri var. Bu yüzden sanatın derinliğinden sadeliğe geçmek için tasarım ağırlıklı bir bölüm seçtim. 
Derdini sanat yolu ile özgürce anlatabilirsin ancak benim gibi kontrolü seversen sınırlarını belirlemek için tasarım prensiplerinden yararlanırsın. 
Disiplinlerarası gezmek hikayemi yazarken, çizerken ve anlatırken beni heyecanlandırıyor. Bu resmen kendi kendine bir hiyerarşi! Dengede tutabileceğim bir gün gelecek mi acaba? O gün gelirse belki de herşeyi bırakıp sahilde kahve dükkanı açıcam:) 

Kendini nasıl tanımlarsın? Modacı mı, sanatçı mı, desen tasarımcısı mı?

Desen sanatçısı çok havalı aslında:) Belli bir tanımlama yapmak istemiyorum, bu ünvanların hepsi dönüşümlü olarak mutlaka dönem dönem devreye giriyor, belki de sadece hikaye anlatıcısıyımdır. Hem resim yaptığını hem de tekstil üzerine bir markan olduğunu biliyoruz. Peki, senin için öncelik hangisi?


İkisi de birbirine göre öncelikli. Kumaş tasarımını grafik tasarımcısı gibi değil de illüstratör olarak yapıyorum. Bu durumda kumaşlarım bez parçası olmaktan çıkıp duvarlarınızı da süsleyebilir. Her iki disiplini de bu şekilde dengelemiş oluyorum. 

Biz son ürünü görüyoruz ve hayran kalıyoruz. Nasıl başlıyor süreç, nasıl ilerliyor? Çizim nasıl başlıyor, kumaş nasıl seçiliyor, bizi biraz da olsa sürecine dahil eder misin?


Çalışma şeklim şu şekilde: Önce araştırma konumu belirlerim, konuyu kendi yorumumla ele alıp bir hikaye yazarım, içinde karakterlerim olur ve portrelerini çizerek konuyu ifadelerine yansıtırım ya da önemli fotoğrafçıların çekimlerindeki portrelerini kendi yorumumla çizerim. İzmir’de bir stüdyom var, oraya kimseyi sokmuyorum tek başımayım, tabii kahve içmeye gelebilirsiniz:) Müzik en en önemli partnerlerimden biri! Suyun derinliğini ve çizimin kalitesini ne dinlediğim belirliyor. Çizimler tamamlanınca o konuya bir daha geri dönmüyorum. Buraya kadar işin sanat bölümü diyebiliriz. İşin moda bölümüne geçersek sezona ve trendlere çok iyi hakim olmak zorundayım. Bilgisayara aktardığım çizimleri doğru renkler ile renklendirip baskıda çıkacak tonu çok iyi bilmeliyim, bu tecrübe ettikçe gelişiyor, ancak gördüğünüz son üründe hiç birşey tesadüf değil herşeyi planlamışımdır mutlaka. Genelde ipek kumaş kullanmayı tercih ediyorum burada seçtiğim müşteri kitlem de önemli. Sonra baskıya giriyor kumaşlar, ya yurtdışında moda haftalarına giderek ya da mail yolu ile talep belirlenir ve mağazalara dağıtılır, son müşteri ile buluşur.Bu sıralar neler yapıyorsun peki? Ne üzerinde çalışıyorsun?


Hikaye biriktiriyorum. Dünya’nın yüksek sesle “artık değişmek zorundasınız” dediği bir döneme denk geldik ve bence bu konuda bizim gibi işler yapan insanlar çok şanslı. Çok verimli bir dönem olduğunu düşünüyorum. Bol bol gözlem yapıp keyif almaya çalışıyorum. Bu arada benim yaşamımda pandeminin neredeyse etkisi olmadı, zaten bu şekilde yaşıyormuşum :)

Temmuz'20 Sanat Kutusu'ndan harika çalışmalarından biri çıktı. Bize bu eserinden bahseder misin?


Kutuya “Legend” adlı çizimimi koydum. Teknik olarak kağıt üzerine el kaldırmadan tek çizgi mürekkep. Bir arayış hikayesi, kendini akışa bırakmış bir karakter çizdim. Belki şu an dış Dünya’yı suçlama eğiliminde, farkındalığı gelişmemiş, gözlerini açsa ve kendini tanımaya çalışsa çözümleri de bulacak. Belki biz ona bu yolda yardım ederiz örneğin etrafındakileri suçlamak yerine biraz kendine odaklanmasını nasıl sağlarız diye düşünelim. Etrafınızda var mı böyle insanlar?Sanata yeni bulaşmış, sanatın zaten içinden olan ve şu an seni okuyan okuyucularımıza iletmek istediğin bir tavsiye ya da söylemek istediğin herhangi bir şey var mı?

Tavsiyeler o anda anlaşılmaz seneler sonra hatırlanır ve anlam kazanır. Öncelikle özgür olsunlar. Şu anda yeni başlayan çocuklara söylenebilecek bence en iyi cümle kendilerine inansınlar, defalarca denesinler, etrafa çok kulak asmasın ve geçmiş tecrübelerini hep cebinde tutsun ders alsınlar.

Kutuda Sanat Var çok beğendiğim bir sistem ve bu röportaj için çok teşekkürler, sevgiler.
Back to blog

1 comment

Muhteşem. Tebrik ederim. Her daim sanatınız ve başarınız yanınızda olsun. Ayrıca Burcu hnm. ın Çift El çizimlerine harika desem az kalır. 🏆🙂

Yılmaz

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.