Yaratıcı Bir Söyleşi - Banu Demirel (@seba.resinart)

Yaratıcı Bir Söyleşi - Banu Demirel (@seba.resinart)

Banu Demirel sanata nasıl bulaştı, biraz anlatır mısın?

Evimde zaman geçirmeyi çok seviyorum, iflah olmaz bir ev kuşuyumdur 🙈 televizyon seyretmeyi de sevmeyince koskocaman bir gün kalıyor insana. Renkler, boyalar, kağıt, kalem, fırça, tığ, yün,ip,iğne hepsi büyüler beni. Hiç birşey yapmadan oturabilme yetim yok, kesinlikle birşeylerle uğraşmalıyım. İnternette araştırma yapmayı da çok severim, değişik malzemeler, teknikler. Burdan sonrası meraklı ve deneysel kişiliğimin bir sonucu sanıyorum, gördüğüm şeyleri denemekten ve değiştirmekten çok keyif alıyorum. Tariflere uymayı hiç sevmiyorum, çok şanslıyım ki karşıma tam istediğim gibi bir malzeme çıktı, epoksi...

Eserlerinde epoksi kullanıyorsun. Bize epoksiden biraz bahsedebilir misin? Neden epoksi ile çalışıyorsun, nedir seni çeken şey?

Epoksi çalışmalarını ilk kez pinterest de gördüm. Resmen nutkum tutuldu. Uzun süre araştırma yaptım ve ilk epoksimi satın aldım. Bir baktım ki epoksi hiç söz dinlemiyor :)) hemen hemen her döküm bir süpriz, malzemelere farklı tepkiler veriyor, çok bilinmezli denklem gibi. Sanıyorum bu kontrolü zor hali çekiyor beni. O beni zorluyor ben onu :))

Eserlerine baktığımızda son zamanlarda denizler, su altı, balıklar görüyoruz. Eserlerinin genel havasında neden böyle bir tema var?

Çünkü Banu hep denizi özlüyor. Ankara'da yaşıyorum,deniz, tekne ve balık avı, hayatta en sevdiğim şeylerdir. Deniz kenarında yada teknede olduğum zamanlar kendimi en mutlu, en huzurlu, en özgür hissettiğim zamanlar.

Banu Demirel kendini nasıl tanımlıyor?

Biraz asosyal, burnunun dikine gitmeyi seven, değişik bi kadın :)

Epoksi bizim de atölyelerimizde çok dikkatli çalıştığımız bir malzeme. Çalışma ortamını nasıl düzenledin epoksi ile çalışmak için?

Epoksi sıkıntılı, çok dikkatli çalışıması gereken bir malzeme. Maske ve eldivenle açık havada çalışmayı tercih ediyorum. Ev ortamından tamamen ayırdım, kürleşmesi dahil hiç bir zaman ev ortamına almıyorum. Şartlar uygun olmazsa döküm yapmıyorum, ama ailecek yıpranıyoruz sıkılıyorum zira 🤣

Ocak'20 Sanat Kutusu'ndan harika çalışmalarından biri çıktı. Bize bu eserinin öyküsünü anlatır mısın?

Kaş yarımadayı düşündüm hep bu parça üzerinde çalışırken, benim için çok özel bir yerdir.

Sanata yeni bulaşmış ya da sanatın zaten içinden olan okuyucularımıza vermek istediğin bir tavsiye ya da söylemek istediğin herhangi bir şey var mı?

Aslında var... cesur olmalarını tavsie etmek isterim. Epoksi çok popüler olduğu için, bir çok insan yapıp pazarlamak istiyor, bence bu kadar satış odaklı çalışmak yaratıcılığı tamamen öldürüyor. Fire vermekten korkmadan, satın almak isteyebilecek insanların isteklerini düşünmeden, tamamen özgürce, yeri geldiğinde çılgınca şeyler denemeliler bence. Sadece epoksi içinde değil. Gerçek yaratıcılık özgürlükle, zincirleri, alışkanlıkları kırmakla ortaya çıkıyor. Hiç kullanmadıkları renkleri dokuları denesinler, dedi herşeyi maviye boyayan Banu :)
Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.