Üretmek İçin Yeterince Zaman Yok Mu?

Üretmek İçin Yeterince Zaman Yok Mu?

YAZAN: DİLEM CENGİZ

“İlham diye bir şey vardır ama seni ancak çalışırken bulur.”
Pablo Picasso

Bir yazar olarak meslektaşlarımdan; mesleği dışında sanatla ilgilenen arkadaşlarımdan sürekli duyduğum yakınmalardan biri de üretmek için yeterince vakit ya da motivasyon olmaması.

Bu anlaşılır bir durum olduğu kadar, dünyadaki tüm zaman bizim olsa yine de yetmeyecek gibi hissettiriyor. Bu aslında anlaşılabilir durum. Ancak dünyadaki tüm zaman bizim olsa, yine de yeterli olacağına emin olabilir miyiz?

Profesyonel mesleği üretmek olan birçok kişi ise bilinenin aksine tam zamanlı mesai yapmıyor. 65’ten fazla kitabın yazarı Stephen King günde 4-5 saat çalışıyor. Oldukça üretken bir besteci olan Igor Stravinsky günde üç saat bir kompozisyona odaklanmanın elinden gelenin en iyisi olduğunu söylüyordu.

Yazar ve düşünür Jean-Paul Sartre ise kısa yaratıcı çalışma zamanları oluşturmaktan yanaydı. Çok fazla çalışmadan verimli olabileceğini inanıyordu: “Sabahları üç saat, akşamları üç saat. Bu benim tek kuralım.”

Tabi ki bunların hepsi birer örnek. Yaratıcı başarıya ulaşmanın bir formülü olmadığı gibi, herkesin ihtiyaç duyduğu odaklanma süresi birbirinden bağımsızdır. Tek ortak payda hepimizin zihinsel ve duygusal olarak günde sadece birkaç saat verimli olabileceğimizdir. Zamanı ve çalışma biçimini programlamak ise kişinin kendisine özeldir.

Asıl sorun günde kaç saat çalışabildiğimiz değil, hiçbir zaman yeterli zamana sahip olmamakla ilgili bahane üretmektedir. Kendimizi sanatımız üzerine tam gün çalışmamız gerektiği, aksi takdirde profesyonel sanatçı olamayacağımıza ikna ediyoruz.

Oturup yazmak için sadece yirmi dakikamız varsa, bunun bir fark yaratmak için yeterli olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden de kendimizi tamamen sanatımıza adayacak zamanımız olana dek ertelemeye başlıyoruz.

Ancak böyle olması gerekmiyor.

Başlamak için sürekli bir şeyleri beklemek yerine, her gün birkaç dakikada olsa yazmak, resim yapmak ya da müzik pratiği yapmak için bir yol bulabiliriz. Eğer yaratıcılık yaşamımızda önemli bir noktadaysa, daha fazla bahane bulmak yerine günde en azından 10 dakika ayırarak başlayabiliriz.

Bazen tek ihtiyacımız olan gerekli cesarete ve enerjiye sahip olmaktır.

Tabi ki günde 10 dakika sadece başlangıç. Zamanla bu akışta kendinizi daha uzun saatler üretirken bulabilirsiniz. Önemli olan kendimize fırsat vermek ve üretebildiğimizi görmektir.

Yapmamız gereken yalnızca basitçe başlamak ve neler olacağını görmek!

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.