Tatilde Üretmek

Tatilde Üretmek

YAZAN: DİLEM CENGİZ

 

Tatilde Üretmek Mi?

Yaz geldi gelecek derken en sonunda güneşle kavuştuk. Peki tatildeyken nasıl üretmeye devam edeceğinizi düşündünüz mü?

“Tatilde üretmek mi?” dediğini duyar gibiyim. Tatil dönüşü çalışmayı planladıklarınızı ertelemeden, keyifli bir biçimde yapmaya devam edebilirsiniz. Sahilde güneşin tadını çıkarırken ya da uzun bir yolculukta müziğimizi dinlerken neden boyalarla, kalemlerle, renklerle birlikte olmaya devam etmeyelim ki? Hem ürettiğiniz eserin altına gittiğiniz şehrin ya da ülkenin ismini yazmak, orada olduğunuz tarihle imza atmak da güzel bir anıya dönüşecektir. Bunun için bavulunuzda biraz yer ayırmanız yeterli.

Belki çeşitli malzemelerin ve renklerin her birinden taşımak zor olabilir. Bizce bu da bir sorun değil. Çünkü renkleri birbirine karıştırıp yenilerini keşfetmenin keyfi tatil boyunca size eşlik edebilir.

Yanıma Hangi Malzemeleri Almalıyım?

Öncelikle yüzeyde ne kullanmak istediğimize karar verelim. Resim defteri, birkaç kağıt, minik bir tuval tercih edebilirsiniz. Bavuluma bunlar fazla derseniz, gittiğiniz yerde doğa size yeni alternatifler sunabilir. Sahilden toplayacağınız taşlar ya da ilginç objelerin üzerine resim yapmaya devam edebilirsiniz. Küçük bir ipucu: çantanıza küçük boy bir tutkal ya da yapıştırıcı eklerseniz, bulduğunuz malzemeleri birleştirerek bambaşka bir obje elde edebilirsiniz. Birleştirme yapmak hem eğlenceli olacak hem de yaratıcılığınızı tetikleyecektir.

Akrilik boyalar hızlı kuruması sebebiyle tatilde daha kullanışlı olabilir. Büyük boya şişelerini yanınızda taşımak yerine, minik şampuan şişelerine ya da minik plastik şişelere boyalarınızı ihtiyacınız kadar aktarabilirsiniz. Tabi bu nasıl bir şey üzerine çalışmak istediğinizle de doğrudan ilgili. Unutmayalım, sulu boya hem taşıması kolay hem de birçok yüzeyde yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir malzemedir.

Kara kalem ya da renkli kalemler ise diğerlerine göre paketlenmesi en kolay olanlarından. Bir makyaj çantası ya da kalemliğe, kalemlerinizi bir paket lastiği ile düzenleyerek rahatça yerleştirebilirsiniz. Tavsiye edebileceğimiz yüzlerce kalem yerine ihtiyacınız olan on temel kalemi yanınıza almanız. Lakin kalemi yazmak için kullanıyorsanız, kalemtraş ya da mürekkep almayı unutmayın. O son büyülü cümlenin yarım kalmasını istemeyiz.

Özellikle pastel, akrilik, sulu boya gibi malzemelerle çalışmayı tercih edecekseniz yanınıza bir parça bez ya da ıslak mendil almanızı tavsiye ederiz. Ortalığı keyifle dağıttıktan sonra toplamanın zor olmasını istemeyiz. Boyaları karıştırarak kullanacaksanız plastik tabak ya da take-away altlıklar az yer kaplayacak ve ağırlık yapmayacaktır. Tatilinizi hep aynı yerde yapacak, sürekli yolda olmayacaksanız, gittiğiniz yerde bir marketten de kolaylıkla temin edebilir, taşımaktan kurtulabilirsiniz.

Tatile giderken yanınıza neler aldığınızı ve taşımak için nasıl yöntemler kullandığınızı bizimle paylaşmayı unutmayın! Hala karar veremediyseniz, yeni fikirler ve malzemeler için Kutu Dükkan’a bekliyoruz!

Fotoğraf: Jade Stephens (Unsplash)

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.