Suluboya Galaksi

Suluboya Galaksi

YAZAN: DİLEM CENGİZ

Daha önceki makalemizde yapısı, tarihi ve hangi ressamların kullanmayı tercih ettiği gibi geniş bir yelpazede suluboyayı tanımıştık. Şimdi ise son zamanlarda popülerliği ve göz alıcılığıyla ön plana çıkan bir teknikten bahsedeceğiz: Suluboya Galaksi. Kim kendi evrenini boyalarla yaratmak istemez ki?

Peki, etkileyici bir suluboya galaksi tablosu yapmak için hangi renkler kullanılmalı, hangi adımlar izlenilmeli?

Renk seçimiyle ilgili, elbette, tek bir doğru cevap yok. Sonuç olarak bu sizin suluboya galaksiniz! Onu hangi renklerde görmek istiyorsanız o renkleri tercih edebilirsiniz. Yine de sıklıkla tercih edilen renkler arasında sarı, kırmızı ve mavinin tonları var diyebiliriz. Size en uygun olan görüntüyü elde etmek için birkaç farklı renk kombinasyonu deneyebilirsiniz.

Renklerimizi seçtikten sonra sıra, çalışma yapacağımız kâğıdı hazırlamaya geldi. İstediğiniz boyutta bir kâğıdı, boyanın bulaşmasının sorun olmayacağı bir yüzeye, kâğıdı olabildiğinde düz tutmaya çalışarak dört kenarından bantlayın. Büyük bir fırçanızı suyla ıslatın ve kâğıda uygulayın. Burada önemli olan kâğıdın damlayacak kadar ıslanmaması ya da çok kuru kalmaması. Şimdi biraz hızlı davranma ve kâğıt hala ıslakken boyalarımızı kullanma zamanı.

Bu aşamada tercihen açık renk tonlarından koyu renk tonlarına uygulama yapabilirsiniz. Böylece daha iyi bir renk dengesi elde edilir. Tüm renkleri kullandıktan sonra yine temiz ve suyla ıslatılmış bir fırçayla renkleri, görsel bir patlama elde edene kadar birbirine karıştırın. Son olarak sıra siyah boyayı resmin kenarlarından uygulayın ve yine temiz bir fırçayla siyah boyayı, dışarıdan içe, renklerin üzerine gelecek şekilde dağıtın. 

Kâğıt havlu yardımıyla boyanın fazlasını alabilirsiniz. Son olarak galaksinin kompozisyonuna daha fazla renk ya da daha fazla siyah ekleyip isteyip istemediğinize karar verin. Eğer her şey istediğiniz gibiyse artık suluboya galaksi resminizi kurumaya bırakabilirsiniz. Ve kuruduktan sonra işin en eğlenceli kısımlarından biri geliyor. Beyaz boyayı fırça yardımıyla resme püskürterek milyonlarca yıldızı galaksiye eklemek!

Suluboya galaksi resminiz tamamen kuruduktan sonra dikkatlice kenarlarındaki bantları çıkarın. Şimdi geriye bu güzel sanat eserini nasıl kullanacağınıza karar vermek kaldı. Sadece arkadaşlarınızla paylaşabilir, evinize asabilir ya da belki telefonunuzda duvar kâğıdı olarak kullanabilirsiniz. Sonuçta uzay ve sanat gibi, onu nerede nasıl kullanmak istediğinizin olasılıkları da sonsuz.

Suluboya galaksi tekniğini bizimle birlikte öğrenmek ve kendi galaksinizi özgürce tasarlamak isterseniz Kutuda Sanat Var atölyelerini takip etmeyi de unutmayın!

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.