Ressamların Portreleri

Ressamların Portreleri

YAZAN: DİLEM CENGİZ

Bazı sanatçılar tarih boyunca diğer sanatçıların da portrelerini resmederler. Bu hem sanat tarihine bir renk katarken hem de sanatın birbiriyle olan ilişkisini daha da ilgi çekici hale getirir. Gelin bu tablolardan bazılarına birlikte göz atalım.

The Balcony

Tabloda gördüğümüz, Edouard Manet’in erkek kardeşiyle evli olan Berthe Morisot, aynı zamanda Fransız ekolünü takip eden izlenimci bir ressamdır. Manet bu tabloda Morisot’u bir ressam olarak göstermez. Onu bir model olarak kullanır. Hatta tabloyu izleyen kişiye karakterle ilgili fikir verecek herhangi bir detay kullanmamıştır. Tabloda sadece balkondan Paris’i izleyen bir aile görürüz.

“The Balcony” tablosu, Goya’nın “Majas at the Balcony” tablosundan esinlenerek yapılır ve 1869 yılında sergilenir. Manet genellikle eski ustalardan etkileniyordu fakat figürleri modern bir şekilde tasvir ediyordu.

Vincent Van Gogh Painting Sunflowers

1888 sonbaharında Vincent Van Gogh ve Paul Gauguin Fransa’nın Arles kasabasında birkaç ay boyunca birlikte yaşarlar. Birbirlerinden ilham alan ve esinlenen iki arkadaş oldukları halde, bir süre sonra çatışmaya düşerler ve Gauguin taşınır.

Van Gogh’un kendisinden daha tecrübeli bir ressam olduğu için saygı duyduğu Gauguin’in, Van Gogh’un daha sonra çok meşhur olan ayçiçekleri tablosunu resmederken resmettiğini görüyoruz.

Bernardino Campi Painting Sofonisba Anguissola

İtalyan Rönesansı’nın başarılı ilk kadın ressamlarından Sofonisba Anguissola’nın tablosu otoportrenin benzersiz bir çeşidini sunar. Tabloda hem kendi otoportresi hem de kendisini resmeden ünlü ressam Bernardino Campi’nin portresi vardır. Campi, İtalya’da yıllarca birlikte çalıştığı bir ressamdır.

Bu zekice tasarlanmış tabloda, iki resim stili kullanılarak kişiler birbirinden ayrıştırılır.

Mary Cassatt Holding the Cards 

Empresyonist Edgar Degas ve Mary Cassatt, Cassatt Amerika’dan Paris’e taşındığında arkadaş olurlar. Cassatt, 1861-65 yılları arasında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’ne katılır ve bitirdikten sonra Fransız ressamların yanında profesyonel kariyerine başlamak için taşınır. Degas, Cassatt’a rehberlik ederek onu izlenimci teknikler, pastel ve baskıyla tanıştırır.

Degas en çok pastel bale dansçıları gibi resimleriyle bilinse de Paris’teki diğer çağdaş oyunlardan sahneleri de meşhurdur, arkadaşının kart oynarkenki bu rahat portresi gibi.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.