Online Sanat Gezisi

Online Sanat Gezisi

YAZAN: DİLEM CENGİZ

Evde kalmamızın büyük önem taşıdığı bugünlerde vaktimizi keyifli geçirmenin birbirinden farklı yolu var. Bunlardan bir tanesi ise sanat ile nefes alabileceğimiz bir alan açmak.

Bu yazımızda ise ücretsiz erişim olanağı sağlayan sanat kurumu ve müzelerden bazılarını sizlerle paylaşacağız.

 

Salvador Dali Tiyatrosu ve Müzesi

Bildiğiniz bütün müzeleri unutun!

1930’ların sonunda, İspanya İç Savaşı sırasında tiyatro binası harabeye döner. Dali ise 1960’lı yıllarda eserlerini sergilemek için inşa etme planı üzerinde çalışır ve başarılı da olur. Böylece sürrealist sergi salonu 1974’te halka açılır. Günümüzde de günlük gezilere açıktır. Aynı zamanda Dali’nin mezarı da bu müzede bulunmaktadır. Dali’nin sürrealist perspektifini daha yakından gösteren ve sanki bir Dali tablosunun içinde geziyormuş hissi veren bu müzeyi mutlaka inceleyin.

Mimarisiyle de hayranlık bırakan ve sanal müze olarak da oldukça kullanışlı bir deneyim sunan Dali Tiyatrosu ve Müzesi’ni aşağıdaki linkten gezebilirsiniz.

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

 

Vatican Müzesi / Sistine Şapeli

Adını Papa Sixtus VI’den alan Sistine Şapeli, dokuz merkezi panelde yaratılıştan insanın düşmesine, büyük tufandan Nuh’la insanlığın yeniden doğuşuna kadar olan hikayeleri gösterir. Tamamlanmasından günümüze beş yüzyıl sağlam kalır. Sadece gökyüzü panelinde, bir bölümde Nuh’un büyük tufandan kaçışını gösteren küçük bir parça eksiktir. Bu parça alçı olarak yere düşer ve 1797’de yakındaki bir barut deposundaki patlama sebebiyle tamamen paramparça olur.

Vatikan Müzesi’ni ve Sistine Şapeli’ni linkten online ziyaret edebilirsiniz. Kayıp parçayı bulunursanız bizimle paylaşmayı unutmayın

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html

 

British Council

British Council’in 2017 yılında başlattığı “Museum Without Walls” internet bağlantısı olmaksızın herkesin erişebileceği bir müze hayaliyle yola çıkmış. British Council Koleksiyonu’ndan ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getiren sergiye hala ev sahipliği yapıyor. Location, In Between ve Dislocation isimlerini taşıyan üç farklı sergi bulunuyor.

 

Dijital platformda seçtiğiniz eser karşınıza geliyor ve eserle ilgili bilgilendirici bir metin de bulunuyor.

http://exhibitions.britishcouncil.org/main-en.html

 

Louvre Müzesi

Dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Louvre Müzesi’de kapılarını online ziyaretçiye açanlardan. Fransız Kralı Philippe Auguste’nin inşa ettiği bir kale olan Louvre, 1190 yılında, Paris’i Seine Nehri üzerinden gelebilecek saldırılara karşı korumayı güçlendirmek için tasarlanır. Günümüzde hala orijinal çevre hendeği ve asma köprüyü desteklenen iskeleleri online olarak “Remains of the Louvre Moat” başlıklı dijital erişimden görebilirsiniz. Ayrıca

1661’de bir yangınla harabeye dönen ve Le Vau tarafından yeniden inşa edilen Apollon Galerisi’ni ve Firavun dönemine ait koleksiyonları bulunduran “Egyptian Antiquities”i de inceleyebilirsiniz. 

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne#tabs

 

İstanbul Modern

İstanbul Modern’de son koleksiyon sergisi olan “Sanatçı ve Zamanı”nın üç boyutlu sanal turunu, Türkiye sinemasının 100. Yılı için yapılan “Yüzyıllık Aşk” sergi arşivini ve Ara Güler, Nuri Bilge Ceylan, İzzet Keribar, Yıldız Moran ve daha birçok önemli sanatçının yer aldığı fotoğraf arşivini online ziyarete açanlardan.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.