Keçe İğneleme

Keçe İğneleme

YAZAN: DİLEM CENGİZ

Keçe iğneleme, elle yapılan tasarımlar arasında en şirin ve hoş sonuçlar veren etkinliklerden biridir. Yapım aşaması karmaşık görünse de sonuç tamamen yünden yapılan ayrıntılı ürünler olur. Esasen, yünü sert bir biçimde birleştirmek için özel bir iğne kullanma yöntemidir. El yapımı olmasıyla oldukça yaratıcı sonuçlar verir ve her biri diğerinden eşsizdir.

3 boyutlu objeler, kanaviçeler, kılıflar… Dekoratif ya da işlevsel olarak olanağı oldukça geniş olan keçenin birbirinden farklı şekillendirme türleri vardır. Bunlar iğneleme, dövme ve sabun ile ovuşturmadır. Biz bu yazımızda son günlerde popülerliği giderek artan iğneleme tekniğinden bahsedeceğiz.

Keçe iğneleme süreci az miktarda yünün iğne saplanarak yuvarlanmasıyla başlar. Yün, iğne saplandıkça lifleri içine doğru çeker ve döndürerek tekrarlanan bu hareket sayesinde sıkı, sağlam bir yuvarlak ortaya çıkar. Yündeki lifler sıkı bir bağ içinde birbirine kilitlenene kadar alt üst edilir.  Bir kez temel bir şekil elde ettikten sonra istenilen figürün yapılacağı şekilde yün eklenir. Son haline geldikten sonra sıkı bir keçeleşme olana kadar iğnelemeye devam edilir.

Keçe iğnelemek için ihtiyaç duyulan en önemli şey yapılan işi kolaylaştıracak uygun bir iğneye sahip olmak. Keçe iğneleri, normal iğnelerden farklı olarak ucunda dikenli bir yapısı olan özel bir iğnedir. Bu dikenler sayesinde iğne batırıldığında, yün içeriye itilir, lifleri karışır ve tekrar dışarıya çıkmaz.

Yeni başlayanların daha kalın iğneleri kullanması, el alıştıkça daha ince iğnelere geçmesi alışma sürecinin daha keyifli olmasına yarar sağlayabilir. Bunun dışında sert bir keçe iğneleme süngeri ve yapmak istediğiniz figüre ve işleme uygun yüne ihtiyaç olacak. Yünün rengi ve miktarı ise tamamen çalışmak istediğiniz objeye bağlı. İğneden parmaklarınızı korumak içinse parmak kılıfı kullanabilirsiniz.

Karmaşık ve zor görünse de el alışkanlığı kazandıktan ve püf noktalarını öğrendikten sonra keyifli bir üretim süreci sunan keçe iğnelemeyle, el emeğinizle aklınıza gelebilecek birçok farklı tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.