Evde Sanatsız Kalmayın

Evde Sanatsız Kalmayın

YAZAN: DİLEM CENGİZ

Evde geçirdiğimiz zamanın bir kısmını keyifli ve verimli geçirmek için birçok yol mevcut. Online mecralar ise normalde olduğundan daha fazla ve çeşitli olarak, sanat eğitiminden, DIY önerilerine kadar birçok olanak sunuyor. Bu platformlardan bazılarını sizler için derledik.

Smarter Art School

Sanatçı Rebecca Leveille Guay’ın kurduğu SmArt School sıklıkla sanat öğrencileri, kendi kendini geliştirmiş sanatçılar ve profesyonellerin buluştuğu bir adres. Büyük ve kalabalık online eğitimlerin aksine küçük sınıflarda daha fazla verim almayı hedefliyor. Böylece eğitimcilerin öğrencilere mentörlük etmesi daha kolay hale geliyor. Smarter Art School’da yeni başlayanlar için çizim tekniklerinden, bilimkurgu ve fantastik kitap kapağı tasarlamaya kadar birbirinden farklı kurslar bulunuyor.

https://www.smarterartschool.com/smart-school-course-offerings-2020.html

Ctrl + Paint

Ctrl+paint, bilhassa yeni başlayanlar hedeflenerek kurulmuş, temel dijital çizimden başlayarak gelişime odaklanmış ve geniş bir arşive sahip ücretsiz bir eğitim kaynağı. Sunduğu kısa videolarla, herkesin kendi kendine dijital çizimi öğrenmeyi ve ilerlemeyi sağlamayı amaçlamış. Ayrıca dijital çizimlerde kullanılabilecek birçok fırçayı da ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

https://www.ctrlpaint.com

Chris Oatley

Chris Oatley, Disney’de karakter tasarımı yapan bir illüstrasyon sanatçısı. Karakter tasarımı, illüstrasyon, storyboard çizimi, çocuk kitabı tasarımı, storytelling ve birçok farklı alanda eğitim ve ipuçları veriyor. Haziran’da başlayacak olan “Painting Drama” eğitiminin kayıtları ise açık. Eğitim kompozisyon ve renk teorisi, görsel hikâye anlatma gibi başlıklar içeriyor. Daha kapsamlı bilgi almak ve örnek dersler görmek için ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca 2021 yılı için planlanan ve sosyal medyayı temel alan “Dream Machine” eğitimine de ön kayıt yaptırılabiliyor.

https://chrisoatley.com/mentorships/

Say Sanat

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde açılan Say Sanat, oyunculuk, yaratıcı drama, şan, sahne dövüş teknikleri, masallarla yoga gibi çeşitli alanlarda açtığı atölyeleri online eğitime taşıyor. Şan, birebir piyano, oyunculuk, diksiyon, dramatik yazarlık gibi farklı programlar için ön kayıt yaptırabilirsiniz.

https://www.instagram.com/say_sanat/

Creative Bug

Creative Bug, eğlenirken yaratıcılığı arttırabilecek ve keyifle üretmeyi teşvik edecek bir platform. Sanat ve tasarım, dikiş, takı ve daha birçok farklı malzemeyle yapabilecekler için yol gösteriyor. Ayrıca günlük sanat “challenge”ları ile daha istikrarlı bir çalışmaya öncü olabilir. Deneme videoları ile ücretsiz olarak inceleyebilir, uygun bir ücretle tüm içeriklere ulaşabilirsiniz. 

https://www.creativebug.com

Masterpiece

Masterpiece Stüdyo, ressam Mehmetcan Yaman’ın anlatıcılığında, 20.yy başından günümüze kadar sanatçıların yaşamlarının, eserlerinin, üsluplarının incelendiği “Modern Sanat Tarihi” isimli 2 dersten oluşan bir atölye düzenliyor. Modern sanata bir giriş yapmak ya da daha yakından tanımak isterseniz 29 Nisan’da başlayacak ilk sunuma kayıt yaptırabilirsiniz.

https://www.studiomasterpiece.com/kurslar

Coursera

Dünyadaki en geniş koleksiyonlardan birine sahip bir modern sanat müzesi olan MoMA da Coursera üzerinden online dersler veriyor. 20 Nisan’da başlayacak olan çağdaş sanat, moda tasarımı, fotoğraf okuma gibi online kurslar için ön kayıt yapılabiliyor. Katıldığınız kursun sonunda ise MoMA onaylı bir sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

https://www.coursera.org/moma

Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi de EdX platformu üzerinden çeşitli kurslar veriyor. Derslerin büyük bir çoğunluğuna ücretsiz olarak ulaşmak mümkün. Ancak sertifika ve materyal erişimi için ücretli üye olmak gerekiyor. Harvard Üniversitesi, sanat ve arkeoloji, 3D oyun tasarımı, önemli opera ve oratoryoların tarihi, Shakespeare okumaları gibi farklı kültürel disiplinlerde eğitim olanağı veriyor.

https://online-learning.harvard.edu/subject/art-design

Bluprint

Bluprint yaratıcı DIY önerilerinden, suluboya ipuçlarına, yemek sunumlarından fitnessa kadar geniş bir yelpazeye sahip. Bazılarına ücretsiz ulaşabileceğiniz ve evdeki malzemelerle yepyeni teknikler denerken hem eğlenip hem öğrenebileceğiniz keyifli bir deneyim sunuyor.

https://shop.mybluprint.com/sewing/shop/sewing-classes

Udemy

Udemy, belirli bir saatte derse katılmak yerine istediğiniz zaman, istediğiniz konuda kurs alabileceğiniz bir sistem. Çizim, illüstrasyon vs. eğitimlerinin yanı sıra sinema, yazarlık, senaryo gibi farklı alanlarda yaratıcılığınızı tetikleyecek kurslara katılabilirsiniz. Tabi her alanda eğitim imkânı sunan Udemy’nin dersleri sadece sanatla da sınırlı değil. Mesela yeni bir dil öğrenmek için de ziyaret edebilirsiniz.

https://www.udemy.com/courses/lifestyle/arts-and-crafts/

SkillShare

Bu alanda en popüler olan ve en çok tercih edilen platformlardan biri de Skill Share. İllüstrasyon, tasarım, fotoğraf, video ve daha fazlasını içeren bir online öğrenme topluluğu olan Skill Share’de ilgi alanlarınızı keşfedip öğrenmeye başlayabilirsiniz.

https://www.skillshare.com/browse/art

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.